Компенсації по ОСЦПВ: кому, скільки, як

ОСЦПВ покриває збитки, заподіяні чужому автомобілю або життю (здоров'ю) людей. Так написано в Законі, так передбачено в полісі. Максимальна сума шкоди, що покривається на одного потерпілого, не може перевищувати 50 тис. грн - при нанесенні шкоди майну, і 100 тис. грн. - при збитку життю і здоров'ю. Більшість водіїв не вважає за потрібне розбиратися в нюансах страхування, сподіваючись отримати свої «кровні» в повному обсязі.
Давайте розглянемо, кому і скільки буде виплачено при настанні страхової події.
Як розраховується збиток

Кожен страховий випадок індивідуальний. Не можна сказати: «Якщо ви пом'яли комусь бампер, СК виплатить 43 тис., а за пошкоджене дзеркало - 10 тис.». Для визначення виплати необхідно доказ провини, а також висновок аварійного комісара.
Перш за все, з'ясовується провина кожної зі сторін. Її попередньо визначає співробітник ДАІ і відображає свою думку в протоколі, після чого справа передається до суду, який приймає рішення (провина однієї зі сторін або обопільна вина). Виплату здійснює страхова компанія винуватця ДТП потерпілому. У разі обопільної провини виплачують обидві компанії. Але до рішення суду виплата неможлива.
Питання суми компенсації визначає експерт. Для цього використовується автотоварознавча експертиза, яка визначає, скільки коштує автомобіль з таким пробігом і терміном експлуатації, як у потерпілого, скільки коштують деталі з урахуванням аналогічного зносу. Сподіватися на те, що замість 20-річних запчастин вам безкоштовно поставлять новенькі деталі з конвеєра, не варто. Автотоварознавчі програми також прораховують необхідні витрати робочого часу і вартість людиногодин послуг СТО. Приміром, якщо заміна деталей вимагає 5 годин роботи, і одна година оцінюється в 30 грн. - оплата роботи буде компенсована в сумі 150 грн., незалежно від того, у скільки ремонт оцінить СТО.
Також береться до уваги, чи можливо відновити деталь, або вона потребує повної заміни. Але навіть у тому випадку, якщо прийнято рішення замінити деталь, її вартість буде визначатися з урахуванням зносу.
Експертиза проводиться на СТО, за участю представника страхової компанії, постраждалої сторони і незалежного експерта. Враховуються як видимі пошкодження, так і приховані - для цього і необхідно проводити огляд на СТО. Експерт визначає, чи є те або інше ушкодження наслідком ДТП, а значить - чи включається воно в загальну калькуляцію збитків.
Якщо суми, визначеної до виплати за договором ОСЦПВ, не вистачить для здійснення ремонту, можливі такі варіанти:
1. Потерпілий покриває різницю за свій рахунок, а різницю витребує з винуватця в судовому порядку;
2. Потерпілий шукає дешевшу СТО, яка зробить ремонт в рамках прорахованою кошторису (або погодиться на те, що замінювані деталі будуть б/в або неоригінальні).

Виплати по збитку життю і здоров'ю

Припустимо, у ДТП був збитий пішохід. Компанія сплатить суму за чеками за:
транспортування в лікарню;
невідкладну допомогу;
лікування в стаціонарі;
медикаменти.
Для цього потерпілому потрібно зберегти всі чеки, квитанції і рецепти лікаря. Лікування проводиться в державних лікарнях.
Мінімальна сума виплат за кожен день непрацездатності становить 1/30 мінімальної заробітної плати за кожен день непрацездатності. Працюючим громадянам виплачується компенсація в розмірі їх недоотриманих доходів, а при встановленні інвалідності - одноразову допомогу в розмірі від 12 до 36 мінімальних зарплат.
У повному обсязі виплати проводяться тільки тоді, коли ДТП закінчилося смертю потерпілого.
Страхова компанія сумарно компенсує збиток не більше п'ятикратного ліміту відповідальності (тобто 250 тисяч грн. За майновим збитком і 500 тис. - По збитку життю і здоров'ю).

googlef3f44d3f0ec0258c.html