Чи дозволять індивідуальні лічильники зменшити комунальні витрати?

Експерти порталу domik.ua вважають, що за допомогою індивідуальних лічильників можна істотно заощадити на комунальних платежах – проте, не все так просто, як видається на перший погляд.

На сьогодні в Україні діє три методики нарахування вартості комунальних послуг:

  • За показниками індивідуальних лічильників;
  • За показниками загально будинкових лічильників;
  • За затвердженими нормами споживання.

При цьому, обліку підлягає споживання холодної та гарячої води, опалення, споживання газу і електроенергії.

Водопостачання.

На сьогодні жителі столиці сплачують майже 16 грн. за кубометр спожитої холодної води і 84,5 грн. за кубометр гарячої води (слід зазначити, що окремо обчислюється споживання, а окремо – стоки використаної води). За нормами споживання, на одну особу припадає 2,4 кубометри холодної води та 1,6 кубометри гарячої (і, відповідно, 4 кубометри стічної води). Відповідно, за затвердженими нормами споживання кожен житель столиці має сплатити за воду понад 170 гривень на місяць.

Ще гірша ситуація, коли до уваги беруться загально будинкові показники лічильника. За даними експертів, ці показники перевищують навіть встановлені норми споживання у 6-7 разів.

А ось індивідуальні квартирні лічильники дозволяють заощадити в півтора рази. Проте, звичайно, навряд чи коректним буде вимірювати за одним конкретним випадком – адже манера споживання води у кожного своя. І якщо ви любите щовечора полежати у ванній, або мусите чи не щодня прати купу речей за дітьми-підлітками – то, не виключено, що показники особистого лічильника будуть вам невигідні. Проте, з іншого боку, у власників лічильників з’являється корисна звичка вимикати воду, аби вона не текла марно.

Зазначимо, що самовільне встановлення лічильників не допускається. Їх повинні прийняти, перевірити та опломбувати представники «Водоканалу».

Електроенергія.

Індивідуальними лічильниками електроенергії квартири оснащують ще з радянських часів. Останнім часом модними стали 2-зонні та 3-зонні прилади обліку, що дозволяють істотно заощаджувати за рахунок використання електрики у нічний час, коли діє пільговий тариф.

Наявність 2-зонного лічильника дозволяє платити за електрику, використану в нічний час (з 23:00 до 07:00), на 50% менше. При використанні 3-зонного електролічильника, вартість електрики, використаного в нічний час, знижується на 60%, проте в пікові години - з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00 - тариф збільшується на 50%.

Таким чином, якщо осінньої ночі ви зігріваєте кімнату обігрівачем, і вмикаєте пральну машину проти ночі – ви можете істотно заощадити на цій статті витрат, встановивши багатофазовий лічильник.

Газопостачання.

Як і при врахуванні інших категорій послуг, витрати природного газу обліковуються за показаннями індивідуального або будинкового лічильника, чи за затвердженими нормами споживання газу. При цьому, користування газовою плитою не призводитиме до суттєвих витрат газу – на думку експертів, вони становлять приблизно 1 куб. метр на особу, що коштуватиме споживачеві 7 грн. на місяць. Проте, якщо в квартирі стоїть газова колонка чи опалювальний котел, то індивідуальні лічильники здатні розорити мешканців квартири. Так, газова колонка, навіть при доволі заощадливому споживанні газу, здатна «накрутити» 25-30 «кубів» на місяць, що полегшить гаманець уже на 200 гривень.

Теплопостачання.

З наближенням холодів українці з дедалі більшим острахом відкривають конверти з комунальними платіжками, адже в опалювальний сезон квитанції за тепло пробивають найвідчутнішу діру в родинному бюджеті. Щомісяця українцям доведеться сплачувати щонайменше по 1500 гривень за двокімнатну квартиру, і до 3 тисяч – при наявності більш просторих апартаментів.

Індивідуальні лічильники тепла можна встановити тільки в квартирах з горизонтальною системою опалення. Така розводка труб подачі тепла використовується в багатоквартирних будинках, які були побудовані з 2000-х років. Оснащення квартири теплолічильником дозволить оплачувати фактичні обсяги споживання теплоенергії, проте само по собі це не призведе до істотної економії. Щоб дійсно відчутно зменшити витрати на оплату тепла, необхідно оснастити батареї регуляторами температури. Зазначимо, що в європейських країнах з огляду на дорожнечу квартирного опалення не прийнято опалювати житло вище за 17-18 градусів, в той час як українцям більш до вподоби комфортні 20-21 градус, що і призводить до додаткових витрат.

Отже, як бачимо, наявність індивідуальних лічильників може призвести до економії комунальних платежів – проте цей ефект буде непомітним без відповідних свідомих кроків до зменшення витрат – використання електрики в нічний час, утеплення квартир і зменшення користування опаленням, зменшення використання води, використання замість централізованого гарячого водопостачання індивідуальних водонагрівачів та ін.

googlef3f44d3f0ec0258c.html