Чи потрібно оформляти поліс КАСКО при автокредитуванні?

Це питання часто турбує людей, які вирішили взяти автомобіль у кредит. Сьогодні в Україні для одних банків наявність такої страховки є обов'язковою умовою видачі кредиту, а інші фінансові установи про це мовчать. Спробуємо розібратися у цьому.

КАСКО – це страхування транспортних засобів від викрадення та різного роду пошкоджень. На відміну від ОСЦПВ, КАСКО не є обов'язковим страхуванням в Україні, і тарифи для нього не встановлюються державою, тому кожна страхова компанія має ряд власних програм зі своїми тарифами.

При автокредитування придбаний в кредит автомобіль оформлюється на користь банку як предмет застави. Таким чином, у випадку, якщо позичальник припиняє виплачувати кошти за кредитом, банк має право реалізувати заставний автомобіль і за рахунок цих коштів погасити заборгованість перед банком. При знищенні або пошкодженні автомобіля позичальник змушений нести додаткові витрати, пов'язані з ремонтом. Зрештою, якщо він припинить виплати за кредитним договором, банк зможе отримати лише рештки автомобіля, не придатні до реалізації чи подальшого використання.
Саме тому багато банків просто відмовляються видавати автокредити без обов'язкового оформлення поліса КАСКО, який гарантує відшкодування збитків при викраденні або заподіюванні значної шкоди транспортному засобу. При цьому, виплати за договором в межах кредитної заборгованості отримує банк, який може ці кошти зарахувати як чергові платежі. Проте, на практиці, найчастіше банк погоджується, щоб відшкодування отримав позичальник, але при умові, що він відремонтує пошкоджений автомобіль. 

Ще один істотний момент стосується вибору страхової компанії та умов страхування. Зазвичай банк наполягає на тому, щоб договір укладався виключно в акредитованій страховій компанії - адже акредитація передбачає затвердження умов договору, погоджених з банком, зокрема - щодо визначення отримувача виплати. Також з банком додатково необхідно погоджувати можливість надання розстрочки щодо страхового платежу. Іноді страховий платіж може бути включений в суму кредиту, що надається.

Зауважимо, що ст. 55 Закону України "Про банки та банківську діяльність" забороняє висувати вимогу придбання товарів чи послуг у банку чи спорідненої структури як виняткову умову отримання банківських послуг. Тож ви завжди можете наполягати на можливість вибору компанії, де страхуватимете ризик. А щодо договору ОСЦПВ - банк взагалі не має права примушувати вас до придбання цього поліса, адже за ним покриваються інтереси, що не пов'язані з банківською діяльністю. Тож вибір страховика за ОСЦПВ залишається за вами.

Кредит на авто без КАСКО

Звичайно, каско суттєво здорожчує автокредит. Більшість банківських закладів у разі, якщо ви не хочете оформляти поліс КАСКО, зобов'язують виплатити початковий внесок, який зазвичай більше на 10-15% від того, який дозволяється до сплати при наявності КАСКО, а це чималі гроші. Також банк може передбачити додаткові комісії, або збільшити відсоток за кредитом - адже банківський ризик зростає. 

googlef3f44d3f0ec0258c.html