Розумний будинок - перспектива чи реальність?

Інформаційний портал domik.ua провів дослідження того, як в сучасній практиці житлового будівництва застосовуються технології «розумний дім».


Під загальним терміном «розумний дім» розуміються окремі високотехнологічні пристрої, взаємопов'язані між собою, що дозволяють економити використовувані ресурси, підвищити безпеку і забезпечити додатковий рівень комфорту. Ці прилади і пристосування можуть використовуватися як в рамках окремої квартири, так і в масштабі цілого багатоквартирного будинку.
Перша практика серійного виробництва систем управління енергією, які об'єднують побутові прилади компанії в єдину мережу, була анонсована в 2012 році, хоча прогнози з приводу неминучості інтелектуалізації побутових приладів звучали набагато раніше.

Свою розробку інтелектуального будинку продемонстрував в минулому році навіть керівник Facebook Марк Цукерберг. Система вміє розрізняти голоси господарів будинку, готувати тости, подавати чистий одяг, включати і вимикати відео- і аудіопрібори, регулювати освітлення за допомогою штор, стежити за переміщеннями дітей. Команди системі можна віддавати голосом або за допомогою текстових повідомлень в месенджері. У неї також вбудований алгоритм розпізнавання облич з Facebook.

В Україні про перших практиках впровадження смарт-технологій стало відомо на початку 2000-х років, коли в житловому комплексі на Печерську були впроваджені передові на той момент технології: система антизатоплення, пожежної безпеки, телекомунікацій. За окрему плату інвестори могли додатково зробити в своїх квартирах повний комплект послуг системи «розумний дім»: дистанційне керування світлом, електропобутовими приладами, клімат-контроль.

У 2015 році в Київській області презентували перший серійний енергоефективний будинок, де були реалізовані новітні розробки автоматизації житла, а також широко використовувалися екологічно чисті матеріали. У наступні роки українські забудовники стали частіше інтегрувати елементи «розумний будинок» в проекти житлової багатоквартирної забудови.

Сьогодні в базову комплектацію системи «розумний дім» входить:

- система пожежної безпеки;

- система антизатоплення;

- система безпеки;

- ресурсозберігаючі елементи.

Останнім часом з'являються додаткові опції, такі як клімат-контроль, імітація присутності, система multiroom.

Як правило, забудовник передбачає базові комунікації для установки системи «розумний дім» в кожній квартирі. Інсталяція повної версії системи відбувається за індивідуальним замовленням і за додаткову плату.

В окремих комплексах пропонуються свої особливості. Наприклад, передбачається опалення за допомогою дахової каскадної котельні. Каскадна котельна працює за рахунок підсумовування ефекту від роботи кількох малих котлів, за рахунок чого є можливість більш оперативного і плавного регулювання подачі тепла. Таким чином, каскадна котельня витрачає менше теплоресурсів, і її експлуатація обходиться простіше і дешевше.

Для додаткової економії на опаленні будинку встановлюється система центрального вентилювання з рекуператорами. Завдяки цьому приміщення можна провітрювати без відкриття вікон, що знижує тепловтрати в зимовий період.

У місцях загального користування встановлюють датчики руху, щоб світло на поверхах та сходовій клітині запалювалося тільки з появою людини - це скоротить витрати на електроенергію. Камери спостереження дадуть можливість контролювати безпеку в приміщеннях і на території, а обмеження доступу в будівлю - знизити криміногенні ризики.

У квартирах вже сьогодні можна встановити системи антизатоплення, з установкою спеціальних датчиків в місцях, куди може потрапити вода. При попаданні рідини на них, водопостачання квартири автоматично блокується, а власнику приходить повідомлення про потоп. Ця система допоможе уникнути затоплення сусідів і додаткових витрат на ремонт як своєї, так і чужої затопленої квартири.

Компанія ЮНІСОН СТРАХУВАННЯ активно впроваджує технології розумного страхування. У нашому інтернет-магазині, замовлення, оплата та доставка поліса здійснюються в режимі онлайн цілодобово. А страхування відповідальності за затоку захистить від збитків, завданих майну сусідніх квартир, набагато надійніше, ніж новомодні системи сигналізації.

googlef3f44d3f0ec0258c.html